IV Rajd 2017

W niedzielę, 10 września w Wiązownicy-Kolonii odbyła się już IV edycja Tour de Kologne o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Staszów. Trasa rajdu rowerowego, organizowanego przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”, liczyła w tym roku 5,8 km, a dla urozmaicenia jej uczestnicy musieli zmierzyć się ze ścieżką prowadzącą przez drogi gruntowe, szutrowe, brukowane i asfaltowe. Partnerem przedsięwzięcia było Koło Grodzkie PTTK w Staszowie – Klub Turystyki Rowerowej PTTK im. A. Bienia.

Rajd o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Staszów rozegrano w 4 kategoriach. Zwycięzcą wyścigu Tour de Kologne w kategorii mężczyzn został Adam Sokołowski z Wiązownicy Dużej, który jako pierwszy pokonał prawie 6-kilometrową trasę. Wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Radkiewicz z Czajkowa Północnego. Pośród dzieci jako pierwsi pokonali trasę wyścigu Sandra Kozłowska oraz Bartosz Mysłek z Wiązownicy-Kolonii. W nagrodę otrzymali z rąk Burmistrza Leszka Kopcia Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Staszów. Główną nagrodą w zawodach dla dzieci był rower górski – w tej kategorii zwyciężył Jakub Dojka z Wiązownicy-Kolonii. Pozostałe miejsca na podium zajęli Wiktoria Sokołowska z Wiązownicy Dużej oraz Mikołaj Mazgaj i Kacper Mazgaj z Wiązownicy-Kolonii.

Obchody IV Tour de Kologne połączono z otwarciem boulodromu – boiska do gry w pétanque, francuską grę towarzyską. Na nowo otwartym obiekcie w zawodach sportowych już pierwszego dnia swoich sił spróbowali ochotnicy. Konkurs w grze w boule odbył się kategoriach świetlic oraz sołectw. Pierwsze miejsce wśród Placówek Wsparcia Dziennego otrzymała Świetlica „Jutrzenka” z Wiązownicy-Kolonii, drugie miejsce Świetlica „Jutrzenka” z Dobrej, zaś trzecie Świetlica „Jutrzenka” z Czajkowa. Dodatkowo na zebranych czekały pokazy sprzętu gaśniczego i policyjnego, dmuchana zjeżdżalnia oraz poczęstunek.

Celem wyścigu na dwóch kółkach skierowanego zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży i dorosłych jest propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, spędzanie wolnego czasu poprzez dobrą zabawę, podnoszenie sprawności ruchowej, a także promowanie miejscowości – jej walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

Rajd rowerowy Tour de Kologne dofinansowano ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie w ramach realizacji zadania publicznego.