2019

EKO FESTYN 2019

To już siedem lat jak Stowarzyszenie Dolina Kacanki wraz z partnerami organizuje wyjątkową na skale regionu imprezę. Wyjątkowość tej inicjatywy polega na czynnym upowszechnianiu ekologicznych postaw poprzez zbiórkę elektrośmieci, konkursy i promowanie zdrowego trybu życia. Tegoroczna edycja EKO FESTYNU była wyjątkowa pod kilkoma względami: zebrano ogromną ilość elektrośmieci (około 2-3 ton), które odbierze ZGOK w Rzędowie, także fundator dwóch koszy na śmieci jako nagrody. Dzięki wsparciu Fundacji Muzyka Zakorzeniona zaprezentowano wystawę zdjęć Piotra Gana, który w połowie XX wieku dokumentował folklor ziemi świętokrzyskiej.

Natomiast po EKO FESTYNIE, także z inicjatywy Fundacji odbyła się pierwsza od wielu lat zabawa taneczna przy muzyce tradycyjnej. Zagrała kapela Janka Stępnia z Bukowej i kapela od Połańca Jarosława Kobrynia w ramach projektu Kielecczyzna tańczy Programu Etno Polska 2019. Wyjątkowość imprezy polegała także na tym, iż w działanie włączyły się lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Wiązownicy Małej i Kolonii. Dla tych ostatnich była to pierwsza okazja do zaprezentowania się i pokazania szerszej publiczności. Nowością tegorocznej edycji EKO FESTYNU było jego miejsce, czyli teren przy byłej zlewni mleka, która obecnie jest w użyczeniu przez Wiejski Klub Sportowy Polesie Wiązownica. Z tego miejsca należą się duże podziękowania dla WKS za wszelką pomoc i zaangażowanie.

Wybór miejsca był bardzo szczęśliwy, bowiem duża przestrzeń sprzyjała komfortowi uczestników EKO FESTYNU i zabawy, bowiem ze wstępnych szacunków wynika, że podczas imprezy przewinęło się kilkaset osób. Kolejna nowość na EKO FESTYNIE to odsłonięcie muralu na byłej zlewni mleka i podsumowanie pierwszego etapu prac. Mural powstał z inicjatywy Wioletty Piwowarskiej w ramach akcji Masz Głos. Dzięki zbiórce w Internecie będzie możliwe pomalowanie nie tylko jednej ale dwóch ścian. Więcej o muralu niebawem. Poza tym jak co roku były liczne konkursy dla całych rodzin, pyszne, regionalne jedzenie, profilaktyka policyjna i atrakcje dla dzieci. Każdy, kto przyjechał do Wiązownicy-Kolonii znalazł coś dla siebie, a uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych świadczyły, że trud wielu osób, organizacji i instytucji przyniósł zamierzony efekt.

Wszystkim, a szczególnie członkom Stowarzyszenia Dolina Kacanki, którzy zaangażowali się w organizację EKO FESTYNU składamy serdeczne podziękowania. Dofinansowano ze środków gminy Staszów w ramach realizacji zadania publicznego przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki oraz ze środków funduszu sołeckiego wsi Wiązownica-Kolonia.

GALERIA