2017

EKO FESTYN 2017

To już pięć lat jak organizujemy EKO FESTYN w Wiązownicy-Kolonii. Impreza ta po raz kolejny została dofinansowana ze środków Urząd Miasta i Gminy w Staszowie w ramach realizacji zadania publicznego, dzięki czemu mogła mieć tak szeroki charakter i skutecznie zrealizować swoje cele. Jest to wyjątkowa impreza w naszym regionie, bowiem jej głównym zadaniem jest upowszechnianie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży, a także aktywizowanie dorosłych do zrównoważonego rozwoju. Jak co roku impreza miała dwudniowy charakter.

W sobotę rozpoczęła się zbiórka elektro śmieci oraz akcja szczepienia psów, dzięki czemu 63 psy zostały zabezpieczone przed tą groźną chorobą. Akcja zbiórki elektrośmieci trwała następnego dnia podczas głównej imprezy i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicy, którzy w rekordowych ilościach dostarczyli zużyty sprzęt . Być może zainteresowanie to było spowodowane nagrodami, które dzięki wsparciu gminy można było ufundować wielu osobom, które dostarczyły elektro odpady. Głównymi nagrodami były także 3 kosze na śmieci ufundowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie .

Zdobyli te nagrody Jakub Dojka z Wiązownicy-Kolonii – za największą ilość elektrośmieci (104 sztuki). Agnieszka Jonca Radkiewicz z Czajkowa Północnego – za największą liczbę punktów (każda kategoria odpadów miała) swoją punktację. Szczęśliwy los uśmiechnął się także do pani Elżbiety Piwowar z Wiązownicy-Kolonii, która zdobyła główna nagrodę w postaci kosza na odpady. Udział w imprezie wzięli burmistrz Leszek Kopeć i radny powiatowy Adam Kowal, którzy zgodnie podkreślali wyjątkowy charakter tego przedsięwzięcia i szczytny cel. W swoich wypowiedziach zwrócili uwagę jak ważne jest segregowanie odpadów i racjonalne korzystnie z zasobów naszej planety. Swoimi występami uświetniły EKO FESTYN dzieci z Świetlica „Jutrzenka” w Wiązownicy Kolonii . Ich bogaty repertuar przygotowany przez Barbarę Bąk – wychowawcę świetlicy – świetnie wkomponował się w charakter imprezy i znacznie podniósł walory festynu.

Także przy pomocy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie udało się zaprezentować dzieciakom wyposażenie, przypomnieć znaki drogowe i spróbować sił w alkogoglach. Dzięki pomocy ogólnopolskich organizacji i instytucji zajmujących się ochroną środowiska nagrody były liczne i blisko 40 osób nie wróciło do domu z pustymi rękami wygrywając w konkursach. Zebrani goście mogli także spróbować wyśmienitych ciast przygotowanych przez członkinie Doliny Kacanki oraz posilić się kiełbaską od lokalnego producenta.

Tegoroczny EKO FESTYN można zaliczyć do bardzo udanych i należy podziękować wszystkich, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie. Członkom Stowarzyszenia Dolina Kacanki, wolontariuszom i Osp Wiązownica Mała za pomoc w organizacji. Już od teraz można zbierać kolejne elektro śmieci, by za rok oddać je podczas EKO FESTYNU i wygrać cenne nagrody.

GALERIA